Výroba keramiky

Výroba keramiky jako proces výroby nekovového materiálu za vysokých teplot (výpalem) má dlouhou historii. První hliněné sošky se objevovaly už v mladém paleolitu – například všeobecně známá věstonická Venuše. Výrobkům z keramiky byly odjakživa přisuzovány kouzelné, rituální a ozdravné účinky. Později keramika převzala také užitnou funkci ve formě různých nádob a nádobí na přepravu a uchování potravin nebo materiálu.

Ruční výroba keramiky má svou tradici také v českých zemích. V různých oblastech byla vytvářena pro daný kraj jedinečná keramika a jako obchodní artikl se vyvážela do zahraničí. Dnes jsou tradice silně vytlačovány masovou výrobou a ruční výroba keramiky se stává výsadou umělců a malých dílen, které prodávají své keramické hrníčky, květináče a sošky na tradičních nebo předvánočních trzích.

Keramika od paní Bílkové, které jsou věnovány tyto stránky, má svého jedinečného ducha a každý kus s sebou nese příběh, pověst nebo pohádku. Kdo by nechtěl, aby mu jeho zahradní jezírko hlídal keramický vodník s fajfkou a mile se usmíval na plovoucí rybky.